MENU
បច្ចេកទេសផ្សាំកូន និងកាត់តែងមែកមៀន ដើម្បីទទួលបានផលច្រើន
កសិកម្ម | ថ្ងៃអង្គារ ទី២៣ កុម្ភៈ ២០១៦, ១៣:៣១ | ៨៣៦ ដង | ចុចបញ្ចេញមតិ (០)
Loading...

លក្ខណៈទូទៅៈ

Scientific name: Dimocarpus longan Lour

Synonyms: Nephelium longan (Lam.) Carm.; Euphoria longana Steud.

Family: Sapindaceae

Relatives in the same family: Lychee, rambutan, pulasan, akee, Spanish lime, soapberry

Origin: Mayanmar (Burma), southern China, southwest India, Sri Lanka, Indochinese peninsula

Other common names: English - lungan, dragon eye; Spanish - mamoncillo chino, longana; Malaysian and Indonesian – leng keng; Thai – lam yai

១- ការមែក និង ផ្សាំកូនមៀនៈ

  • ជ្រើសរើសមែកមៀនចេញពីដើមដែលមានអាយុកាលយ៉ាងតិច ២ឆ្នាំ
  • ជ្រើសរើសមែកដែលថ្លោស មានសុខភាពល្អ គ្មានជំងឺ​និងមេរោគ
  • យកមែកដែលមានទំហំ ប៉ុនម្រាមដៃ រឺមានអង្កត់ផ្ចិត ២-៣ ស.ម
  • យកកាំបិតមុតល្អ កាត់យកសំបកឈើចេញប្រមាណ ១០ ស.ម
  • ទុកចោល ៣ ថ្ងៃដើម្បីអោយងាប់រំអិលឈើ(កំបីយ៉ុង)
  • ក្រោយពីបកសំបកឈើ ៣​ថ្ងៃ ត្រូវយកស្រកីដូងផ្សើមដោយទឹកមករុំអោយណែនល្អ រួចស្រោចទឹកអោយជោគ
  • ទុក ១.៥​ ខែ មែកមៀននឹងដុះរឺស
  • កាត់យកមែកមៀម និង កាត់ចុងស្លឹកចោលទុកប្រមាណ ០.៥ម
  • យកមែកដែលផ្សាំមកដាក់ក្នុងថង់ដីលាយជីកំប៉ុស្តិ
  • រក្សាទុកក្នុងថង់រយៈពេល ២ខែដោយចាំបាច់ស្រោចទឹកអោយយសើមជានិច្ច
  • ក្រោយពីកូនមៀមមានអាយុ ២ខែ យើងអាចយកមកដាក់ដាំក្នុងរណ្តៅបាន

២- ការតាក់តែងមែកៈ

  • ក្រោយពីដាក់ដាំកូនមៀនបានអាយុ ៤​ខែយើងចាប់ផ្តើមតាក់តែងមែកលើកទី ១ ដោយកាត់ចោលមែកដែលអន់ ខ្សោយ និង​ មានជំងឺ ដោយទុកមែកដែលល្អ តែ ៣មែក ហើយមែកល្អនោះត្រូវកាត់មួយចង្អាមពីគល់(ប្រមាណ​១តឹក)
  • ២ ខែក្រោយ ត្រូវកាត់បន្តលើមែកដែលដុះចេញពី ៣ មែកដែលទុកលើកមុន។​ ដោយមួយមែកទុក ២មែកបន្ត ដូចនេះ ៣ មែក នឹង បាន ៦​មែក។
  • ២ ខែក្រោយយើងកាត់បន្តទៀត (ធ្វើដូចមុន)រហូត កូនកមៀនមានអាយុ ១​ ឆ្នាំ ទើបយើងឈប់កាត់ ហើយក៏ជាវេលាដែលកូនមៀនចាប់ផ្តើមចេញផ្កាដែរ
  • យើងនឹងទទួលបានមែកមៀនតាមការកំណត់ ផ្កាមានសុខភាពល្អ បានច្រើន មានពន្លឺថ្ងៃចូលគ្រប់គ្រាន់ ផែ្លធំៗល្អតាមស្តង់ដា។

បច្ចេកទេសផ្សាំកូន និងកាត់តែងមែកមៀន ដើម្បីទទួលបានផលច្រើនសូមចុចអានពីរបៀបផ្សាំកូនមៀន- http://vokc.org/article/397

Posted by VOKC News on Monday, February 22, 2016
Tags:
  • បច្ចេកទេសផ្សាំកូន
  • កាត់តែងមែកមៀន
ព័ត៌មានស្រដៀង
គ្មានព័ត៌មានស្រដៀង
អ្នកគួរដឹង
ឯក សុវណ្ណរត្ន័ ចាត់ទុកប្រុសក្មេងជាដៃគូខ្លួន
ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី០៨ មិថុនា ២០១៧, ០៩:២៣
កម្លាំងនគរបាលអគ្គនាយកដ្ឋានអន្តោប្រវេសន៍ ចុះត្រួតពិនិត្យជនជាតិវៀតណាម២៩នាក់ស្រី៥នាក់ សង្ស័យរស់នៅកម្ពុជាខុសច្បាប់ចាប់មិនចេះអស់
ថ្ងៃពុធ ទី០៧ មិថុនា ២០១៧, ២០:២៣
សមត្ថកិច្ចបញ្ជូនជនបរទេសម្នាក់ បង្ហោះកាមេរ៉ាថតផ្តិតយករូបភាព ពីលើអាកាសតុលាការក្រុងភ្នំពេញ
ថ្ងៃពុធ ទី០៧ មិថុនា ២០១៧, ២០:២០
ខេត្តបន្ទាយមានជ័យជំនន់ទឹកភ្លៀងប៉ះពាល់ខូចខាតផ្លូវ៣ខ្សែរ ប្រវែង២,៥០០ម៉ែត្រស្រុកព្រះនេត្រព្រះ
ថ្ងៃពុធ ទី០៧ មិថុនា ២០១៧, ២០:១៥
តុលាការក្រុងភ្នំពេញបើកសវនាការ រឿងក្តីផ្តើមគំនិតក្នុងអំពើឃាតកម្ម
ថ្ងៃពុធ ទី០៧ មិថុនា ២០១៧, ២០:១១
គ ជ ប ពន្យាពេលប្រកាសលទ្ធផលបណ្តោះអាសន្ន ខណៈពេលបក្សធំៗទាំងពីរ ទាមទាររាប់សន្លឹកឆ្នោតឡើងវិញ
ថ្ងៃពុធ ទី០៧ មិថុនា ២០១៧, ២០:០៨
តុលាការលើកពេលប្រកាសសាលក្រម រឿងឈ្មួញគ្រឿងញៀនជនជាតិម៉ាឡេស៊ីម្នាក់ សារជាថ្មីម្តងទៀត
ថ្ងៃពុធ ទី០៧ មិថុនា ២០១៧, ២០:០៣
អ្នកគាំទ្រ ចាន់ វឌ្ឍនាកា ម្នាក់ខំមកជួបដើម្បីថត ប៉ុន្តែឃើញគាត់ហើយគឺអាណិតចង់ខ្លោចចិត្ត
ថ្ងៃពុធ ទី០៧ មិថុនា ២០១៧, ២០:០០
កម្ពុជា vs ឥណ្ឌូនេស៊ី ថ្ងៃស្អែកគ្រូបង្វឹកមួយៗចង់កីឡាករលេងឱ្យល្អប្រសើរ ជាងគិតលទ្ធផលឈ្នះចាញ់
ថ្ងៃពុធ ទី០៧ មិថុនា ២០១៧, ១៩:៥៦
នាវាផ្ទុកយន្តហោះអាមេរិក បើកការវាយប្រហារក្រុមIS ពីដែនសមុទ្រមេឌីទែរ៉ាណេ
ថ្ងៃពុធ ទី០៧ មិថុនា ២០១៧, ១៥:២៩